Zdrowie

Rtęć w żarówkach

Podziel sie z innymi:

Mało kto wie, że „w świetlówkach energooszczędnych prąd zamieniany jest w oparach rtęci na promieniowanie ultrafioletowe. Promieniowanie to jest niewidzialne przez człowieka dlatego za pomocą luminoforu przekształcane jest ono w światło widzialne. ”

Dobry film o rtęci w żarówkach. Polecam obejrzeć:
http://www.youtube.com/watch?v=6rZMrYen8No

Jako kontrargument dla przedstawionych faktów w tym filmie – „Paradoksalnie zastosowanie świetlówki może spowodować zmniejszenie ilości rtęci w atmosferze i w wodach. Przyczyną tego jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię produkowaną ze spalania węgla, który sam w sobie zawiera rtęć. ” + „Staromodne żarówki wolframowe także nie zawierają rtęci, ale więcej rtęci jest emitowane poprzez spalanie paliw kopalnych (węgiel kamienny zawiera rtęć)”

Mimo wszystko, dobrze jest wiedzieć co się stanie, gdy rozbijesz świetlówkę w swoim domu…

Ważne: „Badania wskazują, że przebywanie w pomieszczeniach oświetlanych przez oprawy z świetlówkami zwiększa 2-krotnie ryzyko wystąpienia raka skóry – czerniaka [11].”.
„Inne badania wykonane przez angielską Health Protection Agency na 53 świetlówkach kompaktowych wykazały obecność promieniowania UV w dziewięciu z nich. Poziom tego promieniowania jest na tyle szkodliwy, że agencja nie zaleca przebywania w odległości do 30 cm w czasie dłuższym niż 1 godzina dziennie.”

A przecież takowe występują w większości biur…

„Jeżeli zbudować wskaźnik szkodliwości to będzie w przypadku żarówek tradycyjnych mających wartość 1 a jarzeniówek 1,5 szkodliwości.” http://www.spamek.vot.pl/?p=433

Więcej:
http://www.lepszezdrowie.info/tesknota_za_zarowka.htm
http://www.alsc.pl/pl/koniec_zarowki_i_co_dalej
http://www.spamek.vot.pl/?p=433
http://www.forum.biolog.pl/post496136.html
http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,8502993,Sztuczne_swiatlo_przyjazniejsze_dla_oczu.html