Relacje, Rodzina, Świadomość, Związek

Oczekiwania w relacji

Podziel sie z innymi:

Wstęp

Żyjemy w świecie absurdalnego konsumpcjonizmu. „Ja chcę”, „Daj mi”, „Obsłuż mnie”.
W świecie, w którym wymaga się od partnera – „Pokaż mi”, „Udowodnij”, „Zaprezentuj”.

Kobieta wymaga od mężczyzny „wziąłbyś się do roboty”, „kochaj mnie”, „Zadbałbyś o dom”,
Mężczyzna wymaga od kobiety – „Stałabyś się miła, kochająca”, „schudłabyś”, „ugotowała mi obiad”.

Każdy z nas ma w sobie biegun męski i biegun żeński. Mężczyzna ma jednak przewagę bieguna męskiego (działającego), a kobieta żeńskiego (opiekuńczego). Aby człowiek (i związek) poprawnie funkcjonował, powinniśmy realizować ruch swojego naturalnego bieguna. Mężczyzna tworzy dla rodziny, kobieta o nią dba.

Piękno kobiety wyraża się poprzez to jak wygląda, jej ciało, to jak pięknie i czule mówi, jak się porusza, ale też i przez to czym emanuje jej dom, smak jej posiłków, jak wyraża swoją troskę, opiekę i czułość w stosunku do bliskich. Przez zadbanie wewnętrzne i zewnętrzne.
Jeśli kobieta zapomina o swojej kobiecej sferze (o opiece, czułości, troskliwości – chociażby w stosunku do samej siebie) – staje się brzydka dla mężczyzny. Zaniedbana kobieta jest brzydka. Dla samej siebie i tym samym dla innych.

Siła mężczyzny wyraża się poprzez odpowiedzialność, decyzyjność, tworzenie, sprawczość, celowość, działanie, konkret, zdobywanie, ochronę. Przez to, czy przynosi pieniądze do domu, potrafi naprawić auto, podjąć trudną decyzję. Potrafi zadziałać wewnętrznie (wie czego chce) i zewnętrznie (działa).
Jeśli mężczyzna zapomina o swojej męskim biegunie, staje się bierny, ślamazarny, bezsilny, traci cel. Staje się nieatrakcyjny dla kobiety. Przy takim kobieta nie czuje się bezpiecznie.

Mężczyzna naturalnie dąży do piękna, którym emanuje kobieta. Kobieta naturalnie dąży do sprawczości i siły mężczyzny.

Mężczyzna ma przybić gwóźdź, zabezpieczyć finansowo, wyznaczyć cel i kierunek dla rodziny.
Kobieta ma zatroszczyć się, zaopiekować, zadbać o to, co już istnieje.

Ona rozkwita, gdy On zachwyca się jej kobiecością – jej pięknem, smakiem jej posiłku, jej przyozdobieniem domu.
On mężnieje, gdy Ona widzi w nim męskość – jego odpowiedzialność, siłę, zaangażowanie i decyzyjność.

OCZEKIWANIA

Aby bieguny miłości poprawnie kręciły się w relacji i wzajemnie się karmiły, każdy z partnerów musi wyjść ponad, przekroczyć swoje dziecięce Ego („Ja wymagam”, „Mi się należy”, „Ja chcę!”).

Gdy każda z płci prezentuje OCZEKIWANIA, Miłość nie może płynąć. Związek się zapada.

Miłość to robienie dla drugiego BEZ OCZEKIWAŃ, że cokolwiek dostaniesz w zamian.

Nie mów kobieto, że staniesz się dla niego miła i dobra, dopiero gdy On zaprezentuje do czego jest zdolny. Dopiero, gdy On zacznie działać, przynosić pieniądze czy kwiaty. Gdy masz takie OCZEKIWANIA, to zatrzymujesz koło Miłości. Uśmiercasz swój związek. Skończy się to rozwodem.

Nie mów mężczyzno, że dopiero, gdy Ona schudnie, zadba o siebie, będzie miła, radosna i czuła, to Ty zaczniesz dla niej tworzyć. Że wtedy zrobisz dla niej wszystko.

To wzajemne OCZEKIWANIA. Prowadzą do rozpadu związku.

Ona staje się wku*wiona, że On nic nie robi. On staje się bezpłciowy, martwy, traci „jaja”, bo ona przestała go motywować, przestała być piękna. Chodzi po domu w dresie i roztyła się. Z kolei On – tylko leży przed telewizorem.

Jedna strona mówi do drugiej – „jak ty staniesz się atrakcyjna, to ja zacznę działać”, druga strona w tym samym czasie mówi – „jak ty zaczniesz działać i mnie wielbić, to ja wtedy będę piękna dla ciebie”. Jednak te obustronne oczekiwania zatrzymują miłość. To nie działa.

Kobieto, zadaj o siebie. Otwieraj się. Bądź pięknym kwiatem, POMIMO ŻE On nie udowadnia ci, że jest odpowiedzialnym, silnym mężczyzną. Twoje piękno OBUDZI w nim mężczyznę.

Mężczyzno, działaj, twórz rodzinę, przynoś pieniądze, bądź odpowiedzialny, POMIMO ŻE Ona jest brzydka, gruba i ciągle wrzeszczy. Twoje działanie OBUDZI w niej piękno.

Egu ciężko w to uwierzyć. „Oooo nie! On/ona musi być pierwsza.”, „Niech udowodni, że potrafi!”, ale to jest właśnie przeciwieństwo Miłości. To brak zaufania i wiary. Brak wiary, że dając dobre od siebie, dostaniesz dobre w zamian. To oczekiwania, których mottem staje się stwierdzenie – „Dam ci dopiero wtedy, gdy Ty mi dasz”.

Przekrocz swoje oczekiwania i sam/sama wyjdź z inicjatywą. Troszcz się o swój męski biegun (działaj) lub kobiecy biegun (opieka).

Dopiero, gdy wychodzisz poza swój schemat OCZEKIWAŃ, Wasze koło Miłości uruchamia się. Miłość startuje, zaczyna naturalnie płynąć, bo On tworzy i Ona to docenia. Ona pięknieje i On chce dla niej tworzyć.

Wzajemne oczekiwania

Nie da się jednak tego zrobić, gdy masz ciągłe OCZEKIWANIA w stosunku do życia, a tym samym w stosunku do swojego partnera/partnerki. To ZATRZYMUJE Miłość. Miłość to PRZEKROCZENIE siebie. ODDANIE się, pomimo NIESPEŁNIANIA przez drugą stronę Twoich OCZEKIWAŃ.

Koło Miłości zatrzymuje się, gdy macie wzajemne OCZEKIWANIA. „Gdy ona schudnie, to ja zrobię dla niej wszystko”, „Muszę mieć kobietę, która mnie kręci”, „Gdy on weźmie się do roboty, gdy stanie się odpowiedzialny, to ja będę dla niego miła”. „Jak mam być dla niego miła, skoro On nic nie robi!? Skoro on mnie nie wielbi! Nie jestem dla Niego księżniczką!”

Zdrada

„Dla tej cudownej, czułej, pięknej, uśmiechniętej, lekkiej kobiety zrobiłbym wszystko” (i idzie do kochanki)
„Temu odpowiedzialnemu, silnemu mężczyźnie, człowiekowi czynu, oddałabym się całkowicie” (i idzie do innego).

A z czym Ty człowieku wychodzisz? Co prezentujesz SOBĄ?
Czy potrafisz mężczyzno być odpowiedzialny, pomimo agresji kobiety?
Czy potrafisz być kobieto piękna, czuła, kochająca, wspierająca i otwierająca się, pomimo bierności faceta?

Gdzie jest Twoja Miłość?

Czy potrafisz bezinteresownie DAĆ z siebie? Ze swojego bieguna, dla drugiego człowieka w relacji? Czy masz jedynie ciągłe OCZEKIWANIA, że gdy On zacznie, to ja wtedy podążę?
„Niech mi udowodni, że potrafi”. „Niech mi okaże swoją miłość”. To OCZEKIWANIE. Nie prowadzi do Miłości. Prowadzi do rozpadu związku. Poprzez wymaganie, niszczysz swoje relacje.
DAJ Miłość, podziel się dobrem, a ono do Ciebie wróci ze zdwojoną siłą.

Kochanek

Ona idzie do innego, który dla niej tworzy, przynosi jej kwiaty, mówi piękne, czułe słowa i wielbi. Jest człowiekiem czynu.
On idzie do innej, która jest piękna, czuła, wspierająca i chce dla niej budować. Jest pięknym kwiatem, który On chce wielbić.

To wszystko można jednak zrobić w związku, w którym jesteś. Nie musisz go zmieniać, wymieniać na „lepszy model”. Musisz jednak zacząć od siebie.

Gdy jako kobieta zaczynasz WIERZYĆ w swojego mężczyznę, w jego siłę, odpowiedzialność (bez OCZEKIWAŃ), wzmacniasz te cechy u niego. Gdy jako mężczyzna zaczynasz WIERZYĆ w jej dobro, piękno, czułość (bez OCZEKIWAŃ), zaczynasz to w niej wzmacniać.

Związek to dzielenie się dobrem. Miłość to bezkresne ODDAWANIE się.

Żyjemy w świecie konsumpcjonizmu, w którym uczy się nas, że należy WYMAGAĆ i OCZEKIWAĆ. To przeciwieństwo Miłości. To Egocentryzm. W ten sposób nie zbudujesz pięknej relacji. Zbudujesz ładny, ale pusty, bezpłciowy obrazek.

Koło Miłości domyka się, gdy Ty jako mężczyzna remontujesz dom dla rodziny, pomimo że nie otrzymujesz piękna od kobiety i gdy Ty, jako kobieta otaczasz opieką dom, męża, dzieci, ludzi, pomimo, że on ma słabszy dzień, stał się bezsilny, stracił cel.

Miłość to przeciwieństwo OCZEKIWAŃ. Jeśli chcesz zabić Miłość w swoim związku, zacznij OCZEKIWAĆ.

Zacznij OCZEKIWAĆ, że kobieta musi być piękna dla ciebie, musi być uśmiechnięta, radosna, czuła, troskliwa. „Nooo…. taką to bym kochał!”
Zacznij OCZEKIWAĆ, że mężczyzna musi przynosić ci kwiaty, pieścić cię, dotykać, prawić miłosne peany, być romantyczny, a jednocześnie działający, odpowiedzialny i silny. „Nooo… takiemu to bym oddała się całkowicie! Za takim marzę i tęsknię”

Nie. Miłość to Twoje starania. Miłość to wybór. To nie ekscytacja. To decyzja. Miłość trzeba robić. Pomimo OCZEKIWAŃ Ego. Pomimo OCZEKIWAŃ Twojej głowy.

Gdy odchodzisz od MIłości i idziesz w przeciwną stronę OCZEKIWAŃ, idziesz w stronę zmieniania partnerów jak rękawiczki („kolejny, który przestał być odpowiedzialny i przestał mnie wielbić”, „kolejna, która stała się brzydka i agresywna”). „Czemu ja ciągle na takich trafiam?”

Zachcianki Ego

Kochaj Ją, POMIMO że nie spełnia zachcianek Twojej głowy. Kochaj Go, POMIMO, że nie spełnia zachcianek Twojej głowy.
Nie edukuj drugiej strony. Oddaj się całkowicie. Bez oczekiwań.

Powiesz „Ja jestem warta/warty więcej! Zasługuję na kogoś lepszego”.
Nie. Dostajesz to, co dajesz. To, czym emanujesz.

Gdy rozpuszczasz się w swej kobiecości, zaczynasz naturalnie na Niego działać i On naturalnie chce dla Ciebie tworzyć. Zmienia się. Staje się odpowiedzialny. Poprzez bycie kobietą, czynisz Go mężczyzną.

Gdy stajesz się odpowiedzialny, Ona naturalnie zaczyna pięknieć, bo czuje się bezpieczna, ochroniona. Chce być dla Ciebie pięknym kwiatem. Poprzez bycie mężczyzną, budzisz jej kobiecość.

Jeden biegun wspiera drugi. Yin Yang. Kobieta i mężczyzna. Troska i działanie.

Gdy mężczyzna chwali smak potrawy, którą stworzyła kobieta, daje jej energię. Syci ją. Docenia Jej piękno i sztukę. Docenia Jej smak, estetykę, piękno. Gdy kobieta chwali jego kreację, docenia zabezpieczenie rodziny, chwali jego opiekę, decyzyjność, przyszłościowe myślenie, daje Jemu energię. Daje mu siłę.

On dzięki Niej widzi siebie (dla Niej tworzy). Ona dzięki Niemu widzi siebie (że warto jest się opiekować, warto być kobietą).
Mężczyzna tworzy strukturę domu. Kobieta go ozdabia.
Nikt nie jest tu ani lepszy, ani gorszy.

Jak dobrze, że potrafisz zarobić, że jesteś taki silny.
Jak dobrze, że potrafisz tak smacznie ugotować. Dzięki sobie, wzajemnie sobie służymy.

Miłość bezwarunkowa

Partnerstwo to Wasza szansa na piękny rozkwit. Partner/partnerka jest dla Ciebie lustrem. Możesz wzrosnąć, nie mając OCZEKIWAŃ, a oddając się całkowicie.

Miłość to oddanie. To brak warunków.
To Wiara w Twojego partnera/partnerkę, pomimo OCZEKIWAŃ głowy.
Poprzez Wiarę w Niego/Nią, budujesz i wzmacniasz swoją relację.