Dusza, Świadomość

Jak otworzyć czakry?

Podziel sie z innymi:

Poprzednio było trochę o czakrach. O tym czym są i za co odpowiadają. Ostatnio znalazłem w sieci – ciekawostka – test na czakry. Oczywiście nie należy brać tego testu zbyt dosłownie. Test jedynie częściowo może oddać charakter naszej osobowości. W każdym razie, założenie jest słuszne. Nasze myśli, przekonania, to w co wierzymy, wpływają na przepływ energii w naszym ciele (psychosomatyka). Jeżeli mamy czysty umysł (uptime , flow, buddyjska pustka, tu i teraz, zero dialogów wewnętrznych), wszystkie czakry działać powinny poprawnie, przepływ energii w ciele nie jest blokowany i dzięki temu:
1) czujemy się pewnie (otwarta czakra podstawy Muladhara)
2) wyrażamy jasno siebie i swoją seksualność (otwarta czakra sakralna Swadhiszthana)
3) przeżywamy, dopuszczamy do siebie emocje, zarówno pozytywne, jak i negatywne (otwarta czakra słoneczna Manipura) (nie bez powodu splot słoneczny nazywa się splotem słonecznym. Jest źródłem energii. Niczym słońce.)
4) kochamy siebie i wszystko co nas otacza (otwarta czakra serca Anahata)
5) jasno wyrażamy własne potrzeby i wpływamy na otoczenie (otwarta czakra gardła Wiśuddha)
6) mamy dobrą intuicję (otwarta czakra trzeciego oka Adźńa)
7) mamy kontakt z Bogiem/świadomością/energią/istnieniem (otwarta czakra korony Sahasrara)

Gdy mamy wszystkie czakry otwarte, niczego nie blokujemy – płyniemy, wyrażamy myśli i żyjemy pełnią życia.

Na wypadek trudnych, traumatycznych przeżyć blokujemy przepływ energii, zamykamy czakry.
Pamiętaj,że każdą czakrę otaczają narządy wewnętrzne ciała, a więc nieaktywne lub nadaktywne czakry wpływają na konkretne problemy zdrowotne. Jeżeli jakaś część Twojego ciała choruje, sprawdź z którą czakrą jest powiązana i zastanów się, czy przypadkiem ostatnio nie miewasz negatywnych myśli na tematy z nią powiązane (np. bardzo ogólnie płuca=miłość, żołądek=pewność siebie, gardło=ukrywanie własnych myśli przed innymi).

Czakry to również filtry, przez jakie patrzymy na świat. Czasami patrzymy na świat pod kątem miłości, czasami, seksualności, czasami bierzemy je racjonalnie. Ale gdy masz przymkniętą jedną z czakr, blokujesz sobie dostęp do określonych przeżyć. Nie doświadczasz miłości lub też np. seksualności. Z kolei, gdy masz otwartą czakrę tylko np.seksualną, patrzysz na cały świat jednym filtrem, jednymi okularami. Nie ma niczego, co nie byłoby seksualne.

Naszym zadaniem i osobistym obowiązkiem jest przywrócić je (i tym samym siebie) do stanu równowagi.

Jak widać powyżej, każda czakra ma przyporządkowany kolor. Są to kolory z podstawowej palety, oddalone o konkretną odległość barwną. Wszystkie znajdują się w ramach jednej oktawy. Zwróć uwagę,że czerwony przechodzi w żółty poprzez pomarańczowy, dalej zielony, niebieski i na końcu fiolet, który wraca do podstawy – czerwieni.

Każda z czakr wibruje z  określoną częstotliwością. Na poziomie wizualnym  objawia się to konkretnym kolorem, np.kolorem czerwonym (długość fali od ok. 630 do ok. 780 nm), na poziomie dźwiękowym określoną wysokością dźwięku, np. 256Hz dla czakry podstawy (nie bez powodu C-dur brzmi wesoło a C-moll smutno), jak i również położeniem, ze względu na długość fali (złoty podział w biologii).

Dlatego też czakry stymulować można na różnych poziomach, harmonicznych:
1) wizualnie (wyobrażając sobie ich otwieranie),
2) słuchowo – czantując lub słuchając dźwięku o konkretnej częstotliwości (misy tybetańskie),
3) zapachowo – każda czakra ma przypisany zapach
4) kinestetycznie – na poziomie miejsca w ciele, poprzez mantry.

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym, z jakiego miejsca w ciele wydobywa się, w jakim kierunku zmierza i gdzie się kończy przepływ energii, gdy wypowiadasz konkretny dźwięk, spółgłoskę, czy samogłoskę?
Skąd się wydobywa R? Skad W? Skąd O? A?
Każda litera, gdy wypowiadana, tworzy określoną energię. Sylaby są już na poziomie harmonicznych. Nie mówiąc już o całych słowach, np. naszych imionach.

Mała dygresja: jaką energetykę przekazuje imię Ania, a jaką Krystyna? Jak wiele można powiedzieć o rodzicach, którzy wybierają określone imię dla swojego dziecka? Jakie będzie to dziecko, skoro już wiemy kim są rodzice? Na ile prawdziwe będzie stwierdzenie „Powiedz mi jak dasz na imię swojemu dziecku, a powiem ci jakie będzie”? 🙂

Każda mantra stosowana w jodze kundalini ma za zadanie stymulować określoną czakrę, właśnie dlatego, że pobudza określone miejsca w ciele. Gdy mówisz L, dźwięk zaczyna się tworzyć znacznie niżej niż przy wymawianiu R.

Najlepiej i najszybciej jest więć stymulować czakry łącząc wszystkie zmysły. Najlepiej do tego zadania nadaje się mantra. Dodatkowo wypowiadana w określonej wysokości dźwięku. Jeżeli dodamy do tego wizualizację otwierania się czakry w odpowiednim dla niej kolorze, dodamy dźwięk ze słuchawek, o konkretnej wysokości, zwiększymy siłę pracy.

Gdy dopasowujesz się do określonej czakry, dostrajasz się do określonej energii. Tak, jakbyś stroił gitarę. Tym samym odblokowujesz czakrę, umożliwiając swobodny przepływ energetyczny (kundalini).

Dobrze pracujące czakry dzisiaj, wpływają Twoje życie w przyszłości. Na to jakie masz myśli, przekonania, jak się zachowujesz. Kasujesz stare wzorce i budujesz nowe, lepiej Tobie służące.

Można otwierać konkretną czakrę osobno, ale tak naprawdę, aby życie było poukładane, pracować powinny wszystkie. Jedna czakra wpływa na drugą, a człowiek jest holistycznym, całościowym tworem. Praca wpływa na związek, sport wpływa na komunikację, uśmiech wpływa na wszystko.
Nie powinno się otwierać czakry trzeciego oka, jeśli nie mamy w pełni wykształconych niższych czakr. Zawładnąć mogą nami całkowicie negatywne emocje niższych czakr – strach, lęk, nienawiść, niepewność. Możemy nawet zwariować (2 link).

Nie wchodź w podróże astralne, jeśli nie poradziłeś sobie z pewnością siebie, z wyrażaniem siebie, z zarabianiem pieniędzy, z relacjami z innymi, z emocjami… 6 i 7 czakra będą czekać. Wszystko po kolei.

Gdzieś widziałem pytanie – po co je otwierać, skoro się same zamykają?
Przede wszystkim, same się nie zamykają, tlko robimy to my, nieświadomie. Życie to ciągła praca. Nic nigdy nie było za darmo. Aby wieść szczęśliwe życie, trzeba chcieć pracować nad sobą.

Każda myśl, przekonanie, emocja może daną czakrę zamykać lub otwierać. W sumie to bardzo dobrze, że czasami dana czakra się zamyka. Zamykamy wtedy miejsce przez które czyjaś energia może do nas wpłynąć i nas zranić. Chronimy siebie.

Opis procesu:
http://www.tipy.pl/artykul_1225,jak-odblokowac-czakry.html

Tutaj mantry i pozycje jogiczne dla każdej z czakr:
http://www.eclecticenergies.com/chakras/open.php

Na youtubie wiele jest pomocnych filmów, np:
Uniwersalne:
http://www.youtube.com/watch?v=dh2Yuv1FntY
http://www.youtube.com/watch?v=CErUnXFo0pU

Czakra 1: http://www.youtube.com/watch?v=mMN5xFM6pco

Pomocne mogą być również dźwiękowe generatory fal mózgowych, jak np.Brainwave Generator.

Harmonizację czakr można i należy przeprowadzić również na poziomie psychicznym – poprzez eliminację konfliktów wewnętrznych, starych wzorców i niesłużących przekonań i tożsamości (osobowości).

Gdy mamy wszystkie czakry otwarte, niczego nie blokujemy – płyniemy, wyrażamy myśli i żyjemy pełnią życia.
Otwieramy się i widzimy więcej, czujemy więcej, doświadczamy więcej, mamy więcej życia w życiu.